lllllllllllllllllllllllllllll 2 - آزمایش هپاتیت ب در بارداری، پیشگیری از ابتلا

آزمایش هپاتیت ب در بارداری، پیشگیری از ابتلا ارسال دیدگاه

هپاتیت به معنی التهاب در پارانشیم کبد است و به دلایل مختلفی می‌تواند ایجاد شود که بعضی از آنها قابل سرایت هستند و برخی مسری نیستند. از عواملی که ایجاد هپاتیت می‌کنند می‌توان به افراط در مصرف الکل، اثر برخی داروها، آلودگی به باکتری و همچنین ویروس اشاره کرد.
کبد یکی از مهمترین اعضای بدن است که نقش حیاتی در زندگی ایفا می‌کند. وظیفه اولیه کبد تصفیه هر چیزی است که ‌خورده می‌شود. کبد در مراقبت از عفونت ها کمک می‌کند و میکروب ها و سایر مواد سمی را از خون خارج کرده و به حفظ سلامت کمک می‌کند.
هپاتیت ویروسی منجر به عفونت کبدی می شود. این بیماری می‌تواند بر اثر عوامل مختلف از جمله بسیاری از داروها، ویروس های مختلف، بیماری‌های خود ایمنی و بیماری‌های ژنتیکی پدید آید.
هپاتیت
هپاتیت به معنای درگیری کبد است و هنگامی ایجاد می شود که ورم و التهاب در کبد ایجاد شود. کبد در قسمت راست بدن و زیر قفسه سینه و بالای شکم وجود دارد. یک ارگان بسیار حیاتی برای زندگی انسان است که تصفیه خون را بر عهده دارد
C به ‌آهستگی موجب آسیب کبد بیمار می‌شود. حدود 85 درصد افرادی که وارد مرحله مزمن بیماری می‌شوند، پس از 20 سال یا بیشتر دچار آسیب شدید کبد و اسکار کبدی (سیروز) می‌شوند.
در این خصوص با دکتر “فرزین خوروش، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و پزشک افتخاری موسسه خیریه حضرت ابوالفضل (ع)” به گفتگو پرداختیم که مشروح آن را در ادامه می خوانید:
بیماری هپاتیت چه زمانی اتفاق می افتد؟
هپاتیت به معنای درگیری کبد است و هنگامی ایجاد می شود که ورم و التهاب در کبد ایجاد شود. کبد در قسمت راست بدن و زیر قفسه سینه و بالای شکم وجود دارد. یک ارگان بسیار حیاتی برای زندگی انسان است که تصفیه خون را بر عهده دارد.
بسیاری از اقدامات حیاتی بدن نظیر تنظیم قند خون در کبد انجام می شود، به گونه ای که قند خون فردی که دچار از کارافتادگی کبد باشد، دچار اختلال می شود. همچنین تولید بسیاری از فاکتورهای انعقاد خون در داخل کبد انجام می شود. بنابراین اگر کبد فردی مشکل داشته باشد، دچار خونریزی می شود. پلاکت خون این افراد کاهش پیدا می کند، سلول های خونی او دچار مشکل می شود و در مجموع ادامه حیات برای چنین فردی غیر ممکن است.
در مورد سیروز کبد توضیح دهید.
سیروز کبد همان نارسایی کبد است. بیماران مبتلا به سیروز کبد برای سالیان زیاد با مشکل مواجه هستند، بدن آنها  دچار ورم می شود، شکم آب می آورد، چشم ها زرد می شود و مشکلات دیگری در اثر مصرف داروها برای او ایجاد می شود. گاهی اوقات هپاتیت ممکن است منجر به سرطان کبد شود که بیماری بدخیم و پیشرونده ای است.
هپیاتیت حاد چه زمانی اتفاق می افتد؟
هپاتیت به دو دسته تقسیم می شود که در یک مورد آن علائم به صورت حاد ظاهر می شود و در نوع دیگر علائم به صورت مزمن و طولانی مدت ایجاد می شود. هپاتیت حاد زمانی اتفاق می افتد که فرد دچار
هپاتیت حاد زمانی اتفاق می افتد که فرد دچار زردی می شود. در ابتدا فرد دچار علائم سرماخوردگی مانند بدن درد، کوفتگی و آبریزش بینی می شود و اگر به پزشک نیز مراجعه کند، ممکن است برای وی تشخیص ابتلا به سرماخوردگی داده شود
زردی می شود. در ابتدا فرد  دچار علائم سرماخوردگی مانند بدن درد، کوفتگی و آبریزش بینی می شود و اگر به پزشک نیز مراجعه کند، ممکن است برای وی تشخیص ابتلا به سرماخوردگی داده شود.
پس از آنکه دوره علائم شبیه به سرماخوردگی طی شد، فرد دچار علائم زردی می شود که چشم ها و بدن وی زرد می شود و در این مرحله به پزشک مراجعه می کند. در این هنگام با انجام آزمایشات پزشک متوجه می شود که آنزیم های کبد فرد افزایش پیدا کرده و دچار بیماری هپاتیت شده است. از این جهت به این نوع هپاتیت حاد می گوییم که علائم ان سریع بروز پیدا کرده، به گونه ای که تنها در چند روز نشانه های بیماری پیشرفت کرده و به پزشک مراجعه می کند.
انواع بیماری هپاتیت کدامند؟
هپاتیت انواع مختلفی دارد، اما از شایع ترین آنها می توان به هپاتیت A،  B،C و D اشاره کرد. هپاتیت A اغلب خوش خیم است و از طریق مواد غذایی آلوده به انسان منتقل می شود. برای مثال ممکن است فرد در اثر آشامیدن آب آلوده، آب چاه و یا مصرف ابی که به مسیر فاضلاب راه داشته به بیماری مبتلا شود و یا اینکه سبزی مصرف کرده باشد که کاملا ضد عفونی نشده باشند و آلوده به ویروس باشد.
برای زایران کربلا چه توصیه هایی دارید؟
برای مثال زائرینی که به کربلا مراجعه می کنند، ممکن است در اثر آلودگی آب و عدم رعایت اصول بهداشتی به هپاتیت مبتلا شوند. بنابراین توصیه می شود افراد از غذاهای بهداشتی استفاده کنند. این در حالی است که افراداغلب 15 روز پس از بازگشت از مسافرت علائم زردی را از خود نشان می دهند. حال چنانچه درصد التهاب کبد زیاد باشد، فرد بستری می شود و در غیر این صورت سرپایی معالجه می شود. پس از طی این دوران فرد دوره نقاهت را می گذراند و بعد از مدتی علائم کاملا بهبود پیدا کرده و فرد خوب می شود.
خوشبختانه در هپاتیت A، میزان ابتلا به افراد به نارسایی حاد در کشور ایران حدود 1.5 میلیون فرد به هپاتیت نوع B مبتلا هستند که آمار نسبتا بالایی است. ممکن است این افراد علائم بیماری حاد را از خود نشان دهند که شامل زردی شدید است که حدود 90 درصد از این بیماران خود به خود بهبود پیدا می کنند
و آسیب جدی کبد شود، بسیار کم است و بیماری مزمن و طولانی مدت برای کبد ایجاد نمی کند. اما متاسفانه می تون گفت که میزان مرگ و میر در اثر ابتلا به هپاتبت نوع A وجود دارد.
هپاتیت B از چه طریقی به افراد منتقل می شود؟
هپاتیت B از سه طریق به انسان منتقل می شود که شامل موارد زیر است. برای مثال چنانچه مادر باردار به هپاتیت مبتلا باشد، پس از زایمان این بیماری را به نوزاد خود منتقل می کند. دسته دوم افرادی هستند که از طریق تماس جنسی هپاتیت به آنها منتقل می شود و دسته سوم در اثر دریافت خون آلوده و یا سوزن آلوده به هپاتیت B مبتلا می شوند.
آمار ابتلا به هپاتیت B در ایران چقدر است؟
در کشور ایران حدود 1.5 میلیون فرد به هپاتیت نوع B مبتلا هستند که آمار نسبتا بالایی است. ممکن است این افراد علائم بیماری حاد را از خود نشان دهند که شامل زردی شدید است که حدود 90 درصد از این بیماران خود به خود بهبود پیدا می کنند، اما یک تا پنج درصد از این افراد دچار هپاتیت مزمن B می شوند، به گونه ای که ویروس داخل کبد باقی مانده و طی چندین سال کبد را از کار می اندازد. متاسفانه در یک درصد از این افراد کبد به طور ناگهانی از کار می افتد و فردفوت می کند.
برای پیشگیری نوزادان به هپاتیت B چه اقداماتی صورت می گیرد؟
اما مشکل تعداد افرادی است که هپاتیت مزمن B دارند و از بیماری خود اطلاع ندارند و هیچ علائمی نیز از خود نشان نمی دهند. اکنون در مورد زنان باردار آزمایش هپاتیت B انجام می شود و در صورت مبتلا بودن به بیماری اقداماتی برای او صورت میگیرد تا نوزاد مبتلا به بیماری نشود. اما خوشبختانه از سال 1371 تا 1373 واکسیانسیون هپاتیت B برای نوزادان تازه متولد شده اجباری شد و امار مبتلایان زیر 20 سال کاهش یافت. برای پیشگیری از این بیماری توصیه می شود از تماس با هر نوع خون و یا سوزن آغشته به خون پیشگیری کنند، زیرا ممکن است آلوده به هپاتیت نوع B باشد.
منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
4 + 2 =