البسه و مد بارداری, خرید سیسمونی

مینی واش

انواع مینی واش

مینی واش

در دنیای تکنولوژی گجت‌ها یا دستگاه‌هایی وجود دارند که بسیار ساده، مفید، کاربردی و در زندگی روزمره بسیار مهم هستند؛ اما با این حال ممکن است بسیاری از افراد از وجود چنین دستگاه‌هایی اطلاع نداشته باشند. ما صورت کلی ما تنها دستگاه‌هایی را می‌شناسیم که اساسی‌ترین نیازهای ما را به خوبی رفع می‌کنند؛ اما غافل از آن‌که همین دستگاه‌ها ممکن است مشتقاتی داشته باشند که در مواقع خاص کارایی به مراتب بیشتری نسبت به دستگاه اصلی داشته باشد. به عنوان مثال همه ما انواع ماشین لباسشویی را می‌شناسیم و تقریباً در تمام خانه‌ها یک نوع از آن وجود دارد. اما بسیاری از افراد هستند که از وجود نوع خاص، کارا و مهمی از ماشین لباسشویی به نام مینی واش یا کهنه شور ( ماشین رخت شویی ) کاملاً بی خبر هستند و یا در بهترین حالت تنها نام آن را شنیده‌اند و از مزایای انواع آن تا به حال غافل بوده‌اند.

در این مقاله قصد داریم درباره این دستگاه بسیار مهم و کارآمد و انواع آن اطلاعات مهمی را در اختیارتان قرار دهیم تا بدانید که چرا این دستگاه از آنچه فکر می‌کنید، بیشتر قادر است زندگی را برای شما آسان کند.

mini wash karenmama 1 - مینی واش

مینی واش چیست؟

ماشین لباسشویی از جمله دستگاه‌هایی است که که همگی با آن آشنایی و در طول زندگی به طور مکرر با آن سر و کار داریم. پیش از اختراع ماشین لباسشویی، مردم لباس‌های خود را با دست و بر روی تخته سنگ، تخته‌های لباسشویی و در بستر رودخانه‌ها و یا در کنار چاه‌های آب می‌شستند. به این ترتیب شستشوی لباس کاری طاقت فرسا و دشوار بود که زمان و انرژی زیادی از افراد می‌گرفت. برای خرید مینی واش با ما همراه باشید.

اما پس از اختراع و گسترش تولید ماشین لباسشویی، فرایند شستشو به صورت ماشینی شده و انرژی و زمان کمتری از افراد می‌گرفت. به علاوه ماشین لباسشویی شستشوی لباس‌ها را با کیفیت بهتری انجام می‌داد و نتیجه نهایی نیز رضایت بخش‌تر بود. این اختراع، تحولی عظیم در زندگی بشر ایجاد نمود و در آسان‌تر کردن زندگی نقش مهمی را ایفا می‌کرد. تمامی خوانندگان این مقاله، یا جزو آخرین نسلی هستند که با شستشوی دستی لباس‌ها به شکل سنتی خاطره دارند و یا جزو اولین نسلی به شمار می‌روند که چیزی از آن نوع شستشو به خاطر ندارند!

بیشتر بدانید : مینی واش چیست؟

دستگاه مینی واش یکی از مشتقات ماشین لباسشویی و یکی از انواع آن به شمار می‌رود که اتفاقاً از نظر ساختاری بیشترین شباهت را به نخستین ماشین‌های شستشوی لباس تولید شده در جهان دارد. در واقع مینی واش همانطور که از نامش پیدا است، شکلی ساده و کوچک از ماشین لباسشویی با ظرفیتی محدود است که می‌تواند شستشوی لباس‌های کوچک را بر عهده بگیرد. این دستگاه قادر است فرایند شستشو، آبکشی و خشک کردن را با همان کیفیت ماشین لباسشویی برای لباس‌های کوچک و یا کهنه نوزاد انجام دهد و در عین حال از برق و آب کمتری استفاده کند و صدا و لرزش کمتری نیز ایجاد نماید.

مینی واش؛ وسیله‌ای کاربردی

در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا و کانادا، هنوز مردم بسیاری به داشتن ماشین لباسشویی در خانه عادت ندارند. ممکن است شما نیز در فیلم‌ها دیده باشید که افرادی برای شستشوی لباس خود به یک اتاق بزرگ پر از ماشین‌های لباسشویی به هم پیوسته مراجعه کرده و با انداختن سکه در ماشین، اقدام به شستشوی لباس‌های خود می‌کنند. این موضوع به این خاطر است که هنوز بسیاری از خانه‌ها حتی در کشورهای پیشرفته به ماشین لباسشویی مستقل مجهز نیستند و افراد در این کشورها، داشتن ماشین لباسشویی را امری ضروری نمی‌دانند. به همین دلیل بسیاری از ساختمان‌های بزرگ در طبقه زیرین خود چند سالن مجزای لباسشویی دارند و تمامی محلات نیز به چنین مرکزی مجهز هستند که افراد می‌توانند به آنجا رفته و لباس‌های خود را بشویند.

جالب است بدانید که در این کشورها بر خلاف ایران که همگی در خانه خود ماشین لباسشویی داشته و بسیار کم از وجود مینی واش‌ها با خبر هستیم، مردم در کشورهای نامبرده، کمتر از ماشین لباسشویی شخصی برخوردارند و به‌جایش، اغلب آن‌ها در خانه خود از مینی واش استفاده می‌کنند. آن‌ها معتقدند این کار به صرفه جویی بیشتر و کاهش هزینه‌های زندگی کمک خواهد کرد. ادعایی که در ادامه صحت آن را بررسی می‌کنیم. اما پیش از آن بیایید با انواع مینی واش و کاربردهای عالی این دستگاه آشنا شویم.

mini wash karenmama 2 - مینی واش

انواع مینی واش از نظر ساختاری

همانطور که ماشین‌های لباسشویی مختلفی در بازار وجود دارند، کهنه شور یا مینی واش‌ها نیز از انواع متفاوتی تشکیل شده اند. در واقع انواع مختلف این ماشین کارایی‌های متفاوتی را برای افراد ایجاد می‌کنند و هر یک مزایا و معایب خاص خود دارند. تفاوت قیمتی موجود در این ماشین‌ها نیز به سبب همین تفاوت‌ها در کنار تفاوت‌های کیفی موجود است. در اینجا انواع مینی واش از نظر ساختاری را به شما معرفی می‌کنیم:

 • تمام اتوماتیک

مینی واش‌های تمام اتوماتیک مانند ماشین‌های لباسشویی مدرن از برنامه‌های شستشوی متنوع برای انواع لباس‌های کودک برخوردارند. معمولاً این دستگاه‌ها از قیمت بالاتری برخودار بوده و البته همه امکانات آن‌ها را نیز نمی‌توان به عنوان امکانات پر کاربرد معرفی کرد.

 • دستی

مینی واش‌های دستی مکانیزم ساده‌تری دارند و از برنامه‌ها و آپشن‌های شستشوی متعدد برای شستن لباس برخوردار نیستند. این ماشین‌ها معمولاً یک در از بالا دارند که می‌توان لباس را از همانجا به آن وارد نموده و پس از افزودن مایع لباس، فرایند شستشو را با زدن دکمه مربوطه آغاز کرد. این ماشین‌ها از قیمت کمتری برخوردارند و اگر این حوصله را داشته باشید که در صورت عدم رضایت از شستشو، فرایند شستشو را مجدداً به ماشین محول کنید، می‌توان گفت که این ماشین‌ها نیز به اندازه ماشین‌های تمام اتوماتیک کارایی خواهند داشت.

 • مینی واش با قابلیت بخارشوی

برخی از کهنه شور‌ها قابلیت شستشو با بخار را دارند که برای شستن لباس نوزادان چیز مفیدی است. شستشوی لباس کودکان با بخار برای از بین بردن بهتر لکه شیر و یا بوی بد لباس و… بهتر عمل کرده و به لطافت بیشتر آن نیز کمک می‌کند.

 • تکی

مینی واش‌های تکی دستگاه‌هایی دارای یک مخزن هستند که فرایند شستشو آب گیری آن‌ها در یک سبد انجام می‌گیرد. عموماً در چنین دستگاه‌هایی امکان خشک کردن لباس وجود ندارد و تنها آب گیری لباس بعد از شستشو انجام می‌گیرد؛ مگر آن‌که دستگاه مجهز به سبد خشک کن باشد که درباره این مدل به طور مجزا توضیح خواهیم داد. مینی واش‌های تکی نسبت به نوع دوقلوی خود، از قیمت کمتری برخوردار خواهند بود.

 • دوقلو

دستگاه‌های کهنه شور دوقلو از دو سبد مجزا از هم تشکیل شده که یکی از آن‌ها لباس‌ها را شسته و دیگری فرایند خشک کردن آن‌ها را انجام می‌دهد. این ماشین‌ها از قیمت بیشتری نسبت به نوع تکی برخوردار بوده اما کیفیت هر یک از فرایندهای شستشو و خشک کردن در آن نسبت به نوع تکی، بیشتر خواهد بود.

 • مینی واش با سبد خشک‌کن

یکی دیگر از انواع ماشین‌های کهنه شور، ماشین‌هایی هستند که از یک مخزن تشکیل شده و به عبارت دیگر از نوع تکی هستند. اما تفاوت عمده آن‌ها این است که می‌توان با قرار دادن یک سبد مخصوص در ماشین و قرار دادن لباس‌های شسته در درون آن، فرایند خشک شدن لباس را نیز در همان فضای شستشوی لباس انجام داد.

mini wash karenmama 3 1 - مینی واشتفاوت کهنه شور و ماشین لباسشویی چیست؟

شستشوی لباس کودک و نوزادان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ چرا که پوست بچه‌ها بسیار حساس به مواد شیمیایی لباسشویی بزرگسالان است و به همین جهت اغلب اوقات از مایع مخصوص لباس نوزاد برای شستشوی این لباس‌ها استفاده می‌شود. هدف از این کار علاوه بر حذف مواد مضر، رسیدن به لطافت بیشتر لباس‌ها است که این موضوع دیگر تنها با استفاده از مایع مخصوص میسر نخواهد شد.

عمده تفاوت ماشین کهنه شور و ماشین لباسویی در این است که این دستگاه‌ها شستشوی سبکتر و سریع‌تری انجام می‌دهند و کمترین آسیب را به بافت لباس‌ها و پارچه‌ها وارد می‌کنند. سرعت کمتر چرخش، چرخش ساده‌تر لباس‌ها و همچنین شستشوی سریع‌تر، باعث می‌شود بافت پارچه کمتر آسیب دیده و لطافت بیشتری به دست آید.

یکی دیگر از تفاوت‌های موجود در این دو دستگاه این است که بر خلاف ماشین‌های لباسشویی، در مینی واش شما می‌توانید در حین شستشو نیز درب دستگاه را باز کرده و در صورت لزوم، آب یا ماده شوینده به فرایند شستشوی خود اضافه کنید. دستگاه شستشوی کوچک فرایند شستشو را بسیار ساده‌تر و سریع‌تر انجام می‌دهد و در حین شستشو نیز از آب و برق کمتری استفاده خواهد نمود.

mini wash karenmama 4 1 - مینی واشکاربردهای مختلف مینی واش

حال که با ماهیت مینی واش‌ و انواع موجود آن در بازار آشنا شدیم، وقت آن است که مقداری درباره کاربردهای مختلف آن نیز تامل کنیم. بسیاری از افراد برای خریدن این وسیله پرکاربرد مردد هستند و دلیل آن‌ها نیز این است که لباس و کهنه نوزاد را می‌توان در همان ماشین لباسشویی هم شست. یا آن که بعد از بزرگ شدن نوزاد، دستگاه مینی واش به چه درد یک خانه خواهد خورد و چرا باید برای یک کاربری موقت، هزینه‌ای مجزا انجام داد؟

حقیقت مطلب آن است که این دستگاه در ایران به نام دستگاه کهنه شور معروف شده اما نام اصلی آن مینی واش به معنای ماشین لباسشویی کوچک است. در دیگر کشورهای صنعتی، از این دستگاه استفاده‌های مختلفی می‌شود و یکی از کاربردهای آن می‌تواند شستشوی لباس نوزادان باشد.

به طور کلی از این ماشین می‌توان برای موارد زیر استفاده کرد:

 • شستشوی لباس نوزادان
 • شستشوی کهنه بچه
 • شستشوی جوراب‌ها
 • شستشوی لباس‌های زیر
 • شستشوی دستمال‌های آشپزخانه و دستمال‌های گردگیری
 • شستشوی لباس‌های خانگی کوچک در حجم اندک

ویژگی‌های داشتن مینی واش در خانه!

درست است که مینی واش‌ها (به‌جز نوع تمام اتوماتیک آن) برنامه‌های متعدد شستشو ندارند و کارایی آن‌ها مانند یک ماشین لباسشویی نخواهد بود. اما داشتن آن شما را از برخی جنبه‌ها آسوده خاطر خواهد کرد. به خاطر داشته باشید که این دستگاه می‌تواند برای شستشوی سریع و آسان آن دسته از لباس‌ها و پارچه‌هایی مورد استفاده قرار بگیرد که اصولاً برای شستشوی آن‌ها نیازی به روشن کردن ماشین بزرگ لباسشویی نخواهد بود.

شاید این موضوع را شنیده باشید که روشن کردن ماشین لباسشویی خالی و یا با لباس کم به طور مداوم می‌تواند باعث زودتر خراب شدن این دستگاه شود. دلیل این موضوع هم آن است که آن دستگاه برای شستن 7 کیلوگرم لباس برنامه ریزی شده و خالی بودن آن سبب حرکت تندتر موتور و فشار آمدن به تسمه‌های داخلی آن خواهد شد. بنابراین وقتی حجم کمی لباس برای شستن وجود دارد و با این حال میل ندارید که آن‌ها را با دست بشویید، بهترین گزینه استفاده از مینی واش است.

این دستگاه می‌تواند لباس‌های شما را تا سقف 3 کیلوگرم به سادگی و با کیفیت مورد شستشو قرار دهد. به عنوان مثال این دستگاه 4 پیراهن مردانه یا 8 تاپ زنانه را به سادگی خواهد شست. این تعداد به تنهایی برای روشن کردن یک ماشین لباس شویی 7 کیلوگرمی کافی نیستند و به همین خاطر چیزی به نام سبد رخت چرک در خانه تعبیه می‌شود تا لباس‌ها برای تمیز شدن، منتظر پر شدن سبد بمانند!

mini wash karenmama 5 1 scaled - مینی واش‌مزایا و معایب خرید مینی واش

برای درک بهتر نسبت به مزایا و معایب این دستگاه بهتر است ابتدا انتظارات خود را از آن با کارایی و کاربردهایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، متناسب کنیم. اگر این دستگاه را با یک ماشین لباسشویی بزرگ مقایسه کنیم، احتمالاً توفیق چندانی از این قیاس حاصل نخواهد شد. با این حال بیایید نگاهی به مزایای این دستگاه داشته باشیم:

 • صرفه جویی در آب
 • صرفه جویی در برق
 • صرفه جویی در زمان
 • صرفه جویی در انرژی
 • حفظ کیفیت پارچه
 • لطافت بیشتر
 • کمک به جلوگیری از ایجاد حساسیت پوستی نوزاد
 • قیمت به‌صرفه

اما در کنار تمام این مزایا اگر بخواهیم به معایب این ماشین نیز اشاره داشته باشیم، باید به محدودیت‌های آن اشاره کنیم. به عنوان مثال این دستگاه برای شستشوی لباس‌های حجیم مانند کاپشن (حتی کاپشن نوزاد) و یا پتو (حتی کوچک) مناسب نیست. یا به دلیل کوچکی و ظرافت، نسبت به ماشین‌های لباسشویی از حساسیت‌های سخت افزاری بیشتری برخوردار است و در صورت عدم رعایت نکات و اصول شستشو با این دستگاه، احتمال خرابی آن بالا خواهد بود.

از جمله معایب دیگر این دستگاه می‌توان به محدودیت قدرت در پاک کردن لکه‌های عمیق در لباس بزرگسالان اشاره داشت که با ماشین لباسشویی بهتر شسته می‌شوند. البته کهنه شور برای تمام لکه‌های لباس نوزادان، بسیار کارآمد عمل می‌کند.

نکات استفاده از مینی واش‌ها

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، دستگاه‌های کهنه شور دستگاه‌هایی به مراتب ظریف‌تر و حساس‌تر از ماشین‌های لباسشویی هستند و طبیعی است که در صورت عدم رعایت نکات مهم هنگام استفاده از آن، عمر آن را کوتاه کنیم. نکاتی که از خراب شدن مینی واش جلوگیری می‌کنند عبارتند از:

 • رعایت حجم لباس

باید در نظر داشته باشید که مینی واش‌ها حجمی بسیار کمتر از ماشین‌های لباسشویی خانواده گنجایش دارند. پر کردن آن‌ها نیز مانند پر کردن لباسشویی کاری ناصحیح است. سعی کنید همواره به اندازه وزن نوشته شده بر روی دستگاه یا به عبارت بهتر تا 60% حجم محفظه شستشو در دستگاه لباس بگذارید.

 • استفاده از شوینده استاندارد

استفاده از شوینده‌های غیر استاندارد باعث ایجاد رسوب در مجاری خروجی دستگاه می‌شود. ترجیحاً سعی کنید که از مایع لباسشویی استفاده کنید و در صورتی که این امکان وجود ندارد نیز از پودرهای ماشین لباسشویی استاندارد برای این کار بهره بگیرید.

 • عدم تجمع لباس چرک

یک عادت ناصحیح میان بسیاری از مردم این است که لباس‌های چرک خود را در ماشین جمع کرده و پس از پر شدن، ماشین را روشن می‌کنند. برای رعایت بهتر بهداشت و جلوگیری از رشد باکتری در منافذ جانبی محفظه دستگاه، سعی کنید لباس‌هایتان را در سبد رخت چرک‌ها، بیرون از ماشین جمع کنید.

 • نبستن درب پس از شستشو

یکی از مهم‌ترین نکات نگهداری ماشین مینی واش این است که پس از شستشو درب آن را تا زمان خشک شدن کامل باز بگذارید. درست است که محفظه داخلی اغلب مینی واش‌ها از استیل ضد زنگ و یا پلاستیک فشرده ساخته شده‌اند، اما با این حال حبس رطوبت در هر فضایی به مرور زمان می‌تواند باعث کاهش عمر آن وسیله شود. بنابراین حتماً پس از هر بار شستشو، درب دستگاه را تا زمان خشک شدن کامل فضای داخلی آن باز بگذارید.

 • قرار دادن در فضایی خشک

مسئله رطوبت تنها معطوف به محیط داخلی دستگاه نیست. محیط بیرونی دستگاه را نیز باید از رطوبت محافظت کرد. از آنجایی که اغلب افراد کهنه شور را در محیط‌هایی مانند رختکن حمام و… قرار می‌دهند، بهتر است که از خشک ماندن بدنه این دستگاه پس از استفاده اطمینان حاصل کنند. بهترین کار برای جلوگیری از خیس شدن بدنه مینی واش‌ها خریدن کاورهای ضد آب متناسب با هر مدل و برند است. برخی از برندهای معتبر به همراه هر دستگاه یک کاور ضد آب نیز به خریدار می‌دهند؛ اما اگر چنین چیزی در پکیج خریداری شده شما نبود، می‌توانید آن را به صورت جداگانه نیز تهیه کنید.

mini wash karenmama 6 1 - مینی واشبهترین برندها و مدل‌های مینی واش در بازار

مدل‌ها و برندهای متنوعی از مینی واش‌ها در بازار وجود دارند که هر یک می‌توانند مزایای خاص خود را داشته باشند و از منظرهای مختلف ممکن است اغلب شان ارزش خرید داشته باشند. اما در این قسمت مقاله قصد داریم چند مدل معروف از سه برند معتبر مینی واش موجود در بازار را مورد سنجش قرار دهیم که طبق تحقیقات ما و بر اساس نظرات کاربران در جای جای جهان، ارزشمندترین مدل‌های موجود با توجه به قیمت‌شان هستند.

بیشتر بخوانید : راهنمای خرید مینی واش

 1. مینی واش جنرال تکنیک

مینی واش‌های جنرال تکنیک از جمله معتبرترین و با کیفیت‌ترین دستگاه‌های موجود در بازار کنونی هستند که با توجه به قیمت شان بهترین خدمات را ارائه می‌کنند. بدنه تمامی دستگاه‌های این برند از جنس کامپوزیت فشرده (ضد زنگ، ضد برق گرفتگی و ضد خوردگی) هستند و دربی از جنس پلی کربنات بر روی آن‌ها سوار است. موتور با قدرت بالا، دو برنامه شستشوی ملایم و نرمال، فیوز ایمنی داخلی برای جلوگیری از آسیب به موتور هنگام نوسانات شدید برق و سیستم حباب ساز از جمله امکانات مشترک در تمام مدل‌های این دستگاه است.

مدل SH-MW-3820 نوع دوقلوی جنرال تکنیک است که از دو موتور مجزا با قابلیت کار کردن هم زمان ساخته شده و امکان آب گیری و خشک کردن هم زمان با شستشوی پارت بعدی را به کاربر می‌دهد. مدل SH-MW 2725 نیز نوع تکی مینی واش جنرال تکنیک است که تنها توانایی شستشو و آب گیری لباس را داشته و البته از قیمت کمتری برخوردار است و از نظر کیفیت با همتای دوقلوی خود برابری می‌کند.

 1. مینی واش مادرلی

برند مادرلی نیز از دیگر برندهای معتبر تولید کننده مینی واش در جهان است که دستگاه‌هایی با کیفیت عالی و قیمت اقتصادید تولید می‌کند. موتورهای دو محوره برای چرخش ساعتگرد و پادساعتگرد با قدرت و کیفیت بالا، بدنه مقاوم کامپوزیتی، موتور کم صدا و بدون لرزش و طراحی زیبا و چشم نواز، از جمله ویژگی‌های این برند است.

در میان مدل‌های اقتصادی این برند مدل SH-MW38820 از نوع دوقلو بوده و با ظرفیت 3.8 کیلوگرم و امکان شستشوی هم زمان با خشک کردن را برای کاربر فراهم می‌کند. این مدل نیز حباب ساز داخلی و دو برنامه شستشوی ملایم و نرمال را دارد. به علاوه مینی واش مادرلی مدل SH-MW30520 نیز نوع تک قلوی این برند است که ظرفیت آن 3 کیلوگرم بوده و تمامی امکانات نام برده دیگر را دارد.

البته این مدل صرفاً برای شستشو و آبگیری مناسب است و امکان خشک کردن لباس را نخواهد داشت. اما کیفیت شستشو و قیمت اقتصادی در کنار دوام و گارانتی معتبر، این دستگاه را از نظر کاربران به یکی از بهترین دستگاه‌ها برای خرید و استفاده خانگی تبدیل کرده است.

 1. مینی واش فریدولین
 1. یکی دیگر از برندهای مطرح مینی واش که توانسته سهم قابل توجهی از بازار را از آن خود کند، برند فریدولین است. این برند به سبب خلاقیت در طراحی و ارائه ضمانتنامه معتبر و همچنین به خاطر قیمت بسیار اقتصادی که دارد، مورد استقبال عموم مردم قرار می‌گیرد. اغلب مدل‌های این برند امکان شستشو با بخار را نیز دارند و علاوه بر مدل‌های دو قلوی آن که امکان شستشو، آب گیری و خشک کردن را دارند، مدل‌های تکی مینی واش فریدولین نیز دارای سبد مخصوص برای آب گیری و خشک کردن لباس به شیوه سانتریفیوژ هستند .یکی دیگر از برند های پرفروش بازار بلسون می باشد.

جمع بندی و نتیجه گیری

مینی واش یا همان کهنه شور، وسیله‌ای برای شستشوی لباس نوزاد، شستشوی جوراب و لباس زیر، شستشوی دستمال‌های نظافت و گردگیری و… است که می‌تواند برای هر خانه‌ای بسیار مفید واقع شود. این دستگاه با ظرفیت محدود خود امکان شستن لباس‌ها با مصرف آب و انرژی کمتر را به شما داده و به سبب جدا سازی لباس‌های کودک از دیگر لباس‌ها، خطر ایجاد حساسیت پوستی کودکان را کاهش می‌دهد. در این مقاله ضمن پرداختن به مزایا و محدودیت‌های استفاده از این دستگاه و نکات مهم برای نگهداری آن، به معرفی سه برند معروف و چند مدل پرطرفدار از این برندها نیز پرداخته شد.

م نوازی واش در جهان است که دستگاهمتای دوقلوی خود برابری می‌دهیم که طبق تحقیقات ما و بر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *